CZ Biom – České sdružení pro biomasu

Domů > Tiskové zprávy > Zákon o podpoře elektřiny z OZE prošel Senátem

1/4/2005: Zákon o podpoře elektřiny z OZE prošel Senátem

Je mi potěšením oznámit všem členům a příznivcům CZ Biomu a biomasy obecně, že včera, 31.3.2005 prošel senátem návrh zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a o změně některých zákonů. Jakkoli jsme tuto chvíli očekávali nejméně rok, po který byl tento zákon „zaparkován“ v poslanecké sněmovně Parlamentu ČR z mnoha důvodů, které v tuto chvíli není nezbytné rozebírat

Skutečností je, že jsme ztratili spoustu vzácného času, neboť příprava kvalitního projektu, ať již se jedná o teplárnu či bioplynovu stanice obvykle nemže trvat méně než rok, či spíše dva i více (ještě více je to v případě složitějších projektů – např. příprava ukázkového projektu drážďanské MBT trvala 6 let, ale určitě se vyplatila). Na druhou stranu, mnoho technologií je nyní k dispozici s lepšími parametry, než byly ještě před několika lety. Ovšem významná ztráta je na straně nebudování zkušeností a vlastního know-how. Je jisté, že nás v nejbližší době čeká spousta práce, pročež vás všechny prosím nejen o pomoc při naší úloze působit osvětově, prosazovat příklady dobré praxe a poskytovat ty nejlepší informace v oboru.

V tuto chvíli připravujeme několik změn a nových projektů, mezi nimi je i příprava manuálu pro veřejný i soukromý sektor, který by měl pomoci v procesu rozhodování a přípravy projektů energetického využití biomasy právě v souvislosti s novou legislativou. Dále je v přípravě nové číslo časopisu, který vyjde kompletně i v elektronické podobě a v němž bude zevrubně informováno o celém legislativním procesu a o tom, co bude pravděpodobně následovat. Dále se v něm již dozvíte o konkrétním termínu konference o výrobě elektřiny z biomasy, která se bude konat v červnu v Třebíči, naleznete zde také avízo tradiční konference o bioplynu, která se bude konat na podzim v Třeboni a mnoho dalších informací. Pokud byste chtěli prostřednictvím časopisu sdělit nějaký svůj odborný názor, článek či jinou informaci, zasílejte je prosím přímo na adresu redakce@biom.cz.

Stenozáznam z jednání Senátu naleznete na adrese:
http://www.senat.cz/xqw/webdav/pssenat/original/32742/27684 (od strany 44), v každém případě se jedná o zajímavé čtení, mimo jiné z toho důvodů, že nyní o něco zřetelněji víme, kdo na které straně a s jakými názory stojí.