CZ Biom – České sdružení pro biomasu

Domů > Tiskové zprávy > Evropská komise zbytečně straší, k omezování biopaliv nedochází

19/9/2012: Evropská komise zbytečně straší, k omezování biopaliv nedochází

CZ Biom musí v rámci kampaně Biopaliva frčí reagovat na zprávy o rozhodnutí Evropské komise o omezení spotřeby biopaliv. “Pokud se  podíváme, v čem toto omezení spočívá, v podstatě docházíme k tomu, že k žádnému omezování nedochází,“ komentuje situaci ředitel kampaně Biopaliva frčí Jiří Trnka.

Členské státy mají již z roku 2010 cíl splnit 5% hranici podílu biopaliv s tím, že dalším cílem je 10% až v roce 2020. Zároveň již v roce 2009 bylo jasně řečeno, že budou upřednostňována biopaliva, vyráběná z nepotravinářských komodit (biopaliva II. a dalších generací) a biopaliva šetrná k životnímu prostředí. Z tohoto důvodu byla zavedena certifikace biopaliv, která má být v budoucnu ještě přísnější.

Evropská komise si však zadělává na velký problém. Jednak současnou politikou nastartovala poměrně velké investice do výroben biopaliv I. generace, které se ještě nestihly zaplatit a zároveň totálně selhala její snaha podpory II. generace.

“Mnohamiliardové projekty těchto výroben budoucnosti podporované EU totiž zkolabovaly a dnes se těžko najde šílenec, který by do těchto technologií vložil soukromé peníze. Sektor biopaliv je navíc obecně považován i ze strany bank za velmi riskantní, což je dáno nekoncepčními zásahy jak ze strany Evropy, tak jednotlivých členských států,“ hodnotí Trnka.

CZ Biom souhlasí s dalším zpřísněním certifikace biopaliv tak, aby podpora byla co nejúčelnější. Na druhou stranu však neláme hůl ani nad první generací, která se rovněž neustále vyvíjí a je schopna plnit i zpřísněná kritéria udržitelnosti její výroby.

“Odmítáme však kritiku, že by minimálně ve střední Evropě bylo málo zemědělské půdy pro pěstování biopaliv, zvlášť když nás Evropa neustále nutí zatravňovat a zalesňovat ornou půdu, které máme podle ní nadbytek. Problémem Evropy není nedostatečná produkce potravin, ale malá skladovací kapacita pro ně. To je problém, na který by se v současné době měla Evropská komise vedle plýtvání potravinami zaměřit,“ uzavírá Trnka.