CZ Biom – České sdružení pro biomasu

Domů > Tiskové zprávy > CZ Biom na výstavě BIOMASA v Brně

11/7/2013: CZ Biom na výstavě BIOMASA v Brně

Na brněnském výstavišti se na konci června uskutečnila Národní výstava hospodářských zvířat, jejíž součástí byl i veletrh BIOMASA. A pro CZ Biom, jako organizaci, která zaštiťuje všechna odvětví bioenergetického sektoru, bylo téměř povinností se této čtyřdenní akce zúčastnit. Kde jinde by návštěvníci získali ověřené informace o rychlerostoucích dřevinách, kapalných biopalivech, bioplynu a dalších obnovitelných zdrojích energie?

Je zajímavé, že se každý rok vyprofiluje jedno téma, které návštěvníky zajímá nejvíce. Předloni na výstavě Země Živitelka to byla kapalná biopaliva, loni na TechAgru to byl zase bioplyn. Letos na veletrhu BIOMASA dominovala diskuse o rychlerostoucích dřevinách. O informace se zajímali především samozásobitelé.

A na co směřovaly jejích dotazy především? Na pěstební postupy, možné odrůdy RRD vhodné pro pěstování i na finanční aspekty pěstování RRD. “Kuriozitou byl dotaz pěstitele RRD, který zasadil několik hektarů japonského topolu, ale po několika letech řeší, jakým způsobem vyrostlé dřeviny sklidit. Poradili jsme mu společnost Topol Bečkov, která se zabývá jak praktickou stránkou pěstování a sklízení RRD, tak poradenstvím,“ zmínila projektová manažerka CZ Biom Leona Šimková.

Na odbyt šel také už tradičně časopis BIOM, který poslední číslo věnoval právě rychlerostoucím dřevinám, a nabídl tak zájemcům nejaktuálnější informace ze světa cíleně pěstované biomasy.

“Táhla i kapalná biopaliva,“ hodnotil ředitel CZ Biom Jiří Trnka. “Největší zájem byl o homologované přestavbové jednotky, a to jak od českých návštěvníků veletrhu, tak od některých zahraničních. Například jeden americký pár si pořídil nový automobil, ale vzhledem k tomu, že se nejednalo o FFV, hledal jinou možnost, jak ho uzpůsobit na jízdu na bioetanol. Dali jsme jim tip na homologované přestavbové jednotky od společností Biopowers CZ a MOTOR Expert,“ dodal Trnka.

Součástí výstavy byl taktéž odborný program plný zajímavých přednášek na všechna možná témata související s propojením bioenergetiky a zemědělství. Za České sdružení pro biomasu vystoupil například právě Trnka, který rozebral nejnovější trendy a vývoj v sektoru kapalných biopaliv a Adam Moravec, který se zaobíral bioplynem, související legislativou a projektem Geronimo 2.