CZ Biom – České sdružení pro biomasu

Domů > Školení PRV 2017 > Kurz provozu bioplynových stanic

Kurz provozu bioplynových stanic

Školení:

22.-24.2.2017 – Červený Újezd – uskutečněno

22.-24.3.2017 – Olomouc – uskutečněno

24.-26.5.2017 – Střelice u Brna – uskutečněno

11.-13.10.2017 – Hradec Králové – uskutečněno

Délka trvání školení: 3 dny

Počet lidí: maximálně 22

Program

I. den
dopoledne Výkaznictví a provozní evidence Moravec – CZ Biom
odpoledne Vyhrazené plyn. zařízení , tlak, Ex, BOZP hasiči
II. den
dopoledne Biologické procesy a řízení BPS Bioklastr
odpoledne První pomoc – hra na záchranáře záchranáři
III. den
do cca 15. hodin exkurze na BPS

Info ke školení v Hradci Králové

Školení bude probíhat v kempu Stříbrný rybník v Hradci Králové (http://www.stribrny-rybnik.cz/, GPS: 50°12’11.91″N 15°53’39.98″E). V rámci kempu budeme i ubytováni. Tímto se všem omlouvám za zbytečnou volbu dvou a jednolůžkových pokojů, protože budeme mít k dispozici 2 chatky a do nich se prostě poskládáme. Bude to taková kempingová dovolená 🙂

Celé školení bude probíhat v salónku restaurace, kde bude podávána jak snídaně, svačina, oběd, svačina tak i večeře. Dá se říct, že to tam budeme mít celé pro sebe, takže si to určitě skvěle užijeme.

Začátek bude ve středu od 8:30, kdy budu chystat salónek a samotný program bude od 9:00 – začínáme Výkaznictvím a provozní evidencí. Po obědě pak BOZP a večeře včetně grilovačky. Druhý den začátek opět v 9:00 a tématem bude Základy biologie a řízení BPS. Po obědě pak hra na záchranáře. V pátek ráno po snídani odjezd na exkurzy na BPS.

Počítejte prosím s tím, že jde o kemp, a proto lakýrky a smoking pro tentokrát nechme doma a buďme vybavení pohodlným a teplým oblečením. Ve všech prostorách by se mělo topit. Večery počítám, že budeme trávit konzultací, diskuzí a prostě pokecem o tom co se do celého dne nevešlo nebo to nebylo vhodné formálně ventilovat.

Parkování je možné v rámci kempu.

 

Těším se na setkání!

 

Adam Moravec

vedoucí sekce Bioplyn

 

Záměr a cíl

Školení bude zaměřeno na majitele, provozovatele či obsluhu bioplynových stanic (dále jen BPS) s cílem zajistit zvýšení jejich znalostí v oboru legislativa, biologie, řízení provozu a první pomoci. Školení je důležité i z pohledu vzájemného setkání a výměny zkušeností. Probíhat bude jako třídenní, první dva dny se budou odehrávat v učebnách laboratoře, kde bude probíhat teoretická i praktická výuka. Třetí den bude organizována návštěva BPS s cílem ukázat problémová místa či využít zvláštní příležitosti při opravách BPS. Celé školení zvýší znalosti účastníků v oboru a přinese nové kontakty potřebné pro obor. Součástí školení je i kurz první pomoci orientovaný právě na prostředí BPS s certifikací dle § 103 odstavec 2 zákoníku práce.

Náplň školení

Školení se bude soustředit na nejdůležitější záležitosti týkající se praktické stránky provozu BPS, a to hlavně v oborech:

  • Bezpečnost provozu a dokumentace týkající se bezpečnosti (TIČR, IP, hasiči)
  • Biologické procesy a vyhodnocení, řízení, optimalizace (Klastr Bioplyn)
  • Řízení provozu a regulace výkonu včetně vlivu druhu vstupních substrátů (Klastr Bioplyn)
  • Legislativní povinnosti pro provoz BPS, provozní dokumentace, výkazy (ČIŽP, OTE, CZ Biom)
  • Možnosti uplatnění elektřiny a tepla, způsob obchodu
  • Novela energetického zákona a zákona o podporovaných zdrojích + doprovodná legislativa
  • První pomoc

Součást školení a cena

Školení je pro účastníky ZDARMA. V rámci školení budou veškeré materiály týkající se řešené problematiky, výukové hodiny, spotřební materiál v laboratoři, exkurze, 3x oběd, 2x večeře, káva, čaj, nealko a drobné občerstvení.

Certifikát o proškolení obsluhy BPS – Každý, kdo bude chtít, může projít školením a testem v úrovni povinného proškolení na tlakové nádoby a plynové zařízení. Školení zajišťuje školící revizní technik, který bude přítomen na místě. Záleží tedy na každém účastníkovi, zda bude pouze proškolen, nebo se podrobí i testu a získá oficiální potvrzení.

Pro účastníky je možné zajistit ubytování v nedalekém hotelu včetně snídaně. Prosíme o informaci, zda budete chtít ubytování zařídit.

Registrace: uzavřena